Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Istoričar na vetrometini

Komentari (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 29 april 2009 20:37
Ma zar je važno
Šta se mi čudimo? Kad je kod nas neko bio na položaju a da je to znanjem zaslužio? Koliko univerziteta imamo, a koliko je profesora svetskog glasa na njima, dobitnika Nobelove nagrade, makar i u svojstvu vanrednih predavača? Kakav ugled imamo u svetu nauke, zar je čuditi se što Principa smatraju atentatorom, Vuka šovinistom, Albance Ilirima...? Ko će to da pobija, kad takvi Stankovići caruju kod nas? NIKAD, NIKAD nismo umeli da postavimo prave ljude na prava mesta. Mislim da NSPM greši samo u jednom: treba bataliti domaći teren! Kritična masa onih pravih, svesnih ljudi, uvek će postojati u Srbiji, a ostalima valjda dodje u glavu kad stranci počnu lepše o nama da misle. Treba organizovati širok propagandni front i delovati, neumorno. Većina stranaca ionako ništa ne zna o Srebrenicama, van onog što im je nametnuto, nije teško pokazati im nelogičnosti u tim zvaničnim verzijama. Samo, zasad nema ko to da radi.Ovaj Stanković?
Preporuke:
0
0
2 sreda, 29 april 2009 22:03
Baja Patak
Već skoro četiri decenije živim u Holandiji . Otišao sam (legalno i nažalost zauvek), jer mi je (i mom potomstvu) komunističkim prevratom 1945. g. bila oduzeta šansa za normalan život onakav kakav sam želeo. U Holandiji sam naišao na ono za čim sam u Jugoslaviji čeznuo: kontinuitet države i društva – bez obzira na prethodni rat. Holandija je bila okupirana, dinastija je izbegla u Englesku. Niko je nije optuživao za izdaju – naprotiv (za razliku od Karađorđevića koji su postali „narodni izdajnici i kukavice“). G. Nenadov potpuno opravdano navodi Čl. 43 Haške konvencije o ratnom pravu, iz 1907. godine, kojim su regulisani odnosi okupatora i stanovništva (IV Konvencija, čl.42-56). To treba čitati, pročitaavati i pamtiti, i u tom svetlu razmatrati pitanje rehabilitacije generala Nedića (koji je bio ratni zarobljenik „na odsustvu“). Život u okupiranoj zemlji se morao nekako nastaviti. To ne podrazumeva pravdanje otvorene kolaboracije i učešća u okupatorskim zločinima. Književnici su pisali i objavljivali (nijedan nije posle rata streljan, kao što je streljan npr. Sv.Stefanović), Crveni Krst je radio (niko nije streljao njegovog generalnog sekretara, kao u Beogradu), slikari su slikali (nijedan nije likvidiran kao npr. prof. Pera Popović u Beogradu). Glumci – glumili, itd. itd. Policajci su održavali red, vatrogasci gasili špžare, gradonačelnici su radili svoj posao. U mojoj holandskoj selendri, živim na uglu ulice koja nosi ime gradonačelnika koji je bio u funkciji od 1917-1951. godine (dakle i za vreme nemačke okupacije). Niko ga posle rata nije streljao zato što je radio svoj posao. G-din Nenadov citira moj komentar „Dešava se polagano rušenje komunističkog tabua i njihovog patenta na istinu. Autoru se to ne dopada i veoma se jedi“, Nažalost, to rušenje ide suviše sporo, ali ne treba gubiti nadu. Mogu da zaključim da – dok shvatanja prof. Stankovića i njemu sličnih (za sada) još igraju prominentnu ulogu, teško da će doći do poboljšanja društvene i političke klime.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 29 april 2009 23:35
ma zar je važno
...Htedoh reći za Principa da ga smatraju teroristom, bar tamo gde sam ja po inostranstvu živeo. Šta ti je podsvest, neke stvari mi je zaista teško da progutam, pa pišem ono što smatram istinom i kad hoću da navodim tuđe laži.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 30 april 2009 00:28
Planeta
Rehabilitacija učesnika Drugog svetskog rata je jako osetljiva stvar, jer sadašnje granice i odnosi u Evropi su rezultat pobede nad fašizmom.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 30 april 2009 03:23
Rodoljub
Gospodine Nenadov, bojim se da gubite dragoceno vreme na ovakvog i slične autore, kojih su pune naše naučno rasklimatane katedre i umoljčani instituti.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 30 april 2009 10:34
Posledica totalnog sloma srpskog drustva
Naravno da je nemoguce usvojiti i primeniti naucne standarde i osnovne profesionalne norme kada je u pitanju ispravljanje ili modifikovanje iskljucivih ideoloskih pozicija.

Komunizam i jugoslovenstvo su bili modus operandi ne samo Titovog rezima vec i koalicije koja vec devet godina, posle drzavnog udara upravlja Srbijom. To podrazumeva da se iskrivljena slika proslosti odrzava (na aparatima) i da se ideolosko tumacenje istorije podupire pomocu stapa i kanapa, makar sve licilo na Potemkinova sela koja, u krajnjoj liniji imaju za cilj da dokazu nedokazivo: Da je Srbija onakva kakvom su je videli Titovi ideolozi, Staljinovi generali i Zapadni causi. Spanski primer upravo dokazuje da je moguce misliti i delati drugacije, potrebna je samo dobra volja, kao i jedan bitan uslov: Zivot i rad u slobodnom drustvu. Srbija to nije.

Umesto polemike, pisac ovog teksta bi mogao da postavi i jedno ostrije pitanje: Koliko prevedenih tekstova u stranim strucnim magazinima imaju perjanice srpske istoriografije, sociologije, dramaturgije, kao i korifeji nevladinog sektora, koji sigurno pripadaju visim esalonima srpske elite kao ljubimci demokratskog rezima i stranih faktora moci. Odgovori su porazni. Potpuni i nepobitni SLOM srpskog drustva je upravo rezultat favorizovanja poslusnicke i oktroisane 'elite'. Narod ovo oseca. I stidi se zato sto je izvoz liberalnih revolucija postao jedini prepoznatljivi srpski brend. Ako ne verujete, proverite brojac na dnu naslovne strane.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner